Çift Balonlu Enteroskopi

İnce bağırsaklar yaklaşık 5 m kadar olup Gastroskopi ile 12 cm lik başlangıç kısmı (!2 parmak bağırsağı), ve kolonoskopi ile 5 cm lik terminal ileum dediğimiz son kısmı değerlendirilir. Arada kalan geniş alan ise endoskopik olarak ancak Balonlu Enteroskopi lerle değerlendirilebilir.

Çift Balonlu endoskop sayesinde ince bağırsakların endoskopik olarak izlenmesi ve tetkik sırasında diğer endoskopik işlemlere benzer şekilde girişimsel tedavilerin (polipektomi, koagulasyon, dilatasyon, biyopsi alınması, yabancı cisim çıkarılması gibi) yapılmasını mümkün kılmaktadır. Kansızlık, karın ağrısı, kronik ishal, bulantı  gibi hastalıklarda standart Gastroskopi ve Kolonoskopi ile tanı konulamıyorsa Çift Balonlu Enteroskopi düşünülmelidir.Özellikle sebebi aydınlatılamamış kanamalarda kullanımı söz konusu olan bu teknik Gastrointestinal Kanal’a ait adı konamamış patolojik değişikliklerde ön planda düşünülmelidir (açıklanmayan demir eksikliği anemisi, açıklanamayan malignite).

Çift Balonlu Enteroskopi cihazı iç içe geçmiş, anten gibi uzayıp kısalabilen , uçların da ki balonlarla bağırsak duvarına tutunarak ilerlemeyi sağlayan bir cihazdır. Aşagıda işlemin yapılışı ve işlem sırasında ağızdan girdiğimiz bir hatanın kalın bağırsaklarına eriştiğimi gösteren bir video bulunmaktadır.

Çift Balonlu Enteroskopi 
İşlemin Yapılışı

Türkiye Lansman Toplantısı Afişi