Endosonografi

ENDOSKOPİK ULTRASONOGRAFİ (ENDOSONOGRAFİ-EUS)

Endoskopik ultrasonografi (EUS) ya da diğer adıyla endosonografi basit tanımıyla endoskopi cihazlarının ucuna minik ultrasonografi problarının eklenmesi ile yapılan görüntüleme işlemidir. Eklenen ultrasonografi probu, yüksek frekanslı ses dalgaları yardımı ile pankreas, safra kesesi ve karaciğer gibi iç organların daha detaylı incelenmesine ve yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak duvarları ve duvar ile ilişkili (damar, lenf bezi vs.) yapıların değerlendirilmesine olanak sağlar.

Hangi durumlarda Endosonografi yapılır?

  • Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ya da kalın bağırsakta yer kaplayan kitlelerin iyi huylu ya da kötü huylu (Malign/benign ayrımı) olup olmadığının ayırt edilmesinde
  • Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında (taş, iltihab vs.)
  • Pankreas bezini hastalıklarında (Pankreas tümörü, akut ya da kronik pankreatit vs.)
  • Pankreas bezi ya da karaciğer kaynaklı kistlerin tedavisinde

İşlem esnasında tanı amaçlı derin dokulardan ve ya iç organlardan biyopsi alınabildiği gibi, pankreas kistlerinin boşaltılması gibi tedaviler de uygulanabilmektedir.

İşlem için 6-8 saatlik açlık yeterlidir. İşlem sırasında biyopsi alınabileceği ve işlem süresinin 20-30dk kadar sürmesi nedeniyle sedasyon dediğimiz yüzeysel anestezi yöntemi ile işlem gerçekleştirilmektedir.