Kapsül Kolonoskopi

Kapsül teknolojisi ilk 2000 yılların başında kullanılmaya başlandı. O günlerde büyüklüğü yaklaşık bir kuru fasulye tanesi kadar olan sadece ince bağırsakları keşfetmeye yönelik kapsüllerle yola çıktık, 2007 yılında kalın bağırsakların tanısında kullanılan kolon kapsülleri ile ilk incelemeler yapıldı ve son olarak PC 2 dediğimiz son nesil kapsüller ile yaklaşık bir yıldır kalın bağırsak tetkikleri yapılabilmekte. Günümüzde ki kapsüller (PC 2) yaklaşık yer fıstığı boyutunda, yutması son derece kolay. Kapsülün iki tarafında 172 derece açı ile kayıt yapabilen kameralar bulunmakta ki bu sayede kapsül adeta küre ye benzer şekilde resimler alabilmekte, video kayıt yapabilmekte. Yeni nesil kapsül kolonoskopi cihazların da kapsülün bulunduğu yeri belirleyebilmemizi sağlayacak ekranın bulunması bu yöntem için önemli bir yenilik, eskiden kapsül istediğimiz yer dışında kayıt alsa önceden fark etme sansımız yokken şimdi kapsülü gerekiyorsa hızlandırma ve doğru yeri inceleme sansımız var. Sıklıkla yutulan kapsülün ne olduğu sorulmakta, elbette artık onla işimiz olmuyor, hastalarımızdan takip etmelerini de istemiyoruz, biliyoruz ki genel de 24 saatlik sürede kapsül dışkı ile atılmakta.

Video kapsül kolonoskopi klasik kolonoskopi işleminin yerini alabilir mi? Bu sorunun cevabı çok net. Kesinlikle hayır. Kolonoskopi işleminin tanı koyma ve tedavi etme gibi iki dev ayağı mevcut. Evet, kapsüller günümüz koşullarında sadece görüntüleme amaçlı yapılabilecek kolonoskopilere alternatif olacaktır ancak biyopsi almak, kanayan yeri pıhtılaştırmak için koterize etmek ya da polipleri almak gibi işlemlerin kapsüllerle yapılmasının günümüzde mümkün olmadığı unutulmamalı.

İşlemin Yapılması

İşlemin yapılması son derece basit. İşlem öncesi gece hastamıza bağırsak temizliğini sağlamak için bir şurup veriyoruz. Bir gece önce akşam 18-22.00 arası ilaçlar içiliyor ve sonrasında yemek yenmemesini söylüyoruz. İşlem sabahı genelde sabah 9.00 da hastamızı kliniğe kabul edip kemere takılacak cihaza hasta bilgilerini kayıt ediyoruz, kayıt cihazını hastamızın beline taktıktan sonra (bu cihaz yaklaşık el büyüklüğünde bir cihazdır) hastamızdan kapsülü yutmasını istiyoruz. Su içilmesi her an mümkün ancak kapsül yutulduktan 3-4 saat sonra beslenmek serbest. Kapsülün işi yutulduktan yaklaşık 6-8 saat sonra  bitiyor, bu süre sonunda hastamızdan kemerinde ki cihazı hastaneye getirmesini istiyoruz ki bu hasta için işlemin son noktası. Kayıt sırasında hastamızın günlük aktiviteleri için hiç bir engel yok. Bundan sonra ise ilgili hekim arkadaş kayıtları inceleyerek raporunu yazmakta. Hasta için son derece zahmetsiz olan bu yöntem biz hekimler için biraz sıkıcı ve sabır isteyen bir iş, kapsülün kayıtlarının konuyu bilen bir hekim tarafından incelenmesi yaklaşık 30-50 dakika arasında değişmekte

Günümüzde halen daha kullanıma girmemiş olsa da akıllı kapsül diye tabir ettiğimiz, dışardan bir kolla hareket ettirilebilen, uçlarındaki kıskaçları ile biyopsi alabilen kapsüllerin  geliştirilmesi için yoğun çabalar var. Bu gün 10 yıl önce hayal etmediğimiz noktadayız ve gelişmeler çok hızlı, tekrar 10 yıl beklememiz gerekeceğini sanmıyorum.

Akıllı Kapsüller

Kapsül görüntülerimiz, polipler, ve bir parazit