Ülser ve Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori sadece mide de yerleşen, gastrit ve ülser yapan, ötesin de yıllar sonra atrofi, metaplazi, displazi şeklinde doku bozulmasına yola açarak kansere dahi neden olabilen bir bakteridir.

Bakterinin keşfi çok eski değil, 1992 yıllarındadır. Açıkçası bakterinin eradike edilmesi mide şikâyetlerin de belirgin gerilemeye yol açar.

Klinik

Gastrit ve Ülser hastaları hekime sıklıkla karın ağrısı, şişkinlik mide de yanma, bulantı kusma gibi şikâyetlerle başvurur.  Ötesin de kanlı kusma dışkıda kan ve siyah dışkılama gibi şikâyetler bu hastalıklara bağlı mide kanaması geliştiğini düşündürür.

Tanı

Hastalığın tanısında Gastroskopi şarttır. Gastroskopi de alınan biyopside Helicobacter pylori varlığının gösterilmesi kesin tanıdır. Ötesinde Helicobacter Pylori tanısı için Üre nefes testi (C-14), Dışkıda Helicbakter Pylori ve kanda Elisa yöntemi kullanılması mümkündür. Açıkcası bu yöntemleri tedavi, sonrası bakterinin temizlendiğini kesinleştirmek için kullanmak daha doğru olacaktır. Özellikle C-14 testi ve Dışkı testi bu amaçla uygun testler olup C-14 testinin duyarlılığı %95 gibidir.

Tedavi

Bakterinin öldürülmesi ve artmış asidi azaltmak tedavinin temelidir. Bu amaçla sıklıkla Klaritromisin,  Amoksisilin ve Proton Pompası İnhibitörleri kullanılır. Tüm tedavilerde başarı şansı %80-85 gibi olup hastalarda tedavi sonrası bakterinin var olup olmadığını uygun testle kontrol etmek doğru olacaktır.